Etkinlik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen E-Bülten’imize abone olun.

Tüketici Hakları

Ihtiyaçlarinizin Karsilanmasi Hakki
Insan olmanizdan kaynaklanan ve yasaminizi sürdürebilmeniz için gereken gida maddesi tüketebilme, barinma, giyinme, kusanma her türlü hizmetten yararlanma gibi temel ve asgari ihtiyaçlari isaret eden haklardir.

Güvenlik ve Güven Duyma Hakki
Günümüz sartlarina bagli olarak yasaminizi sürdürebilmeniz ve saglinizi korumaniz açisindan tehlikeli ve zararli olabilecek her çesit ürüne, hizmete, her ölçekteki üretim, süreç, metod ve prosedüre, araci ve satici isletmelerin potansiyel ve/veya fiili tehlike dogurabilecek icraat ve risklerine karsi korunma hakkinizi ifade eder.

Bilgi Edinme Hakki
Tüketici olarak isabetli karar verebilmeniz için yeterli, dogru, güncelligi açisindan geçerli bilgi sahibi olma hakkimizdir.

Seçme Hakki
Rekabetçi fiyatlarla size karsilastirilabilir niteliklere sahip çok çesit ürün ve hizmetin sunulmasinin yani sira; çok çesitlilik olmasa bile belirli alanlarda kabul edilebilir fiyat, yeterli kalite ve servis garantisi gibi unsurlari içeren alternatifsiz birakilmama hakkinizdir.

Sesinizi Duyurma (Temsil Edilme) Hakki
Bu hakkin kapsaminda, siyasi otoritenin sosyo ekonomik politikalarini olusturmasinda dikkate alinmaniz, etkili olmaniz, kamu kuruluslarinin yani sira isletmelerde ve onlari bir araya getiren meslek kuruluslarinda temsil edilmeniz gerektiginde buralarda yer almaniz, isletmelerin degisik etkinliklerinde (tüketici panelinden yeni ürün gelistirme çalismalarina kadar) rol oynayip görüs ve istek bildirebilmeniz bulunmaktadir.

Zararinizin Karsilanmasi Hakki
Zarardan veya ihmalden kaynaklanan magduriyetinizin giderilmesi hakkidir. Bu hakkin kapsaminda, kusurlu mallarin iadesi, degistirilmesi, bu olanaksizsa bedelinin iadesinin saglanmasi, kusurlu hizmetlerin kusurlarinin giderilerek yenilenmesi, hukuki temellere dayanilarak tazminat ödenmesi hakkinin düzenlenmesi, resmi kuruluslarca hukuki ve moral desteginin saglanmasi gibi unsurlar yer almaktadir.

Egitilme Hakki bu hak, sorumlu ve bilinçli bir tüketici olabilmenize katkida bulunmak amaciyla her seviyedeki egitim-ögretim kurumlarinda bilgilendirme ve egitilme, ayrica sosyal organizasyonlar ve basin-yayin organlari araciligi ile ilgili konularda aydinlatma, bilgilendirme gibi unsurlari içermektedir.

Saglikli Bir Çevreye Sahip Olma Hakki
Yasaminizin kalitesini arttiracak fiziki bir çevreye sahip olabilme ve her türlü çevresel tehlikeden korunma hakkinizdir.


TÜKETICININ KORUNMASI KANUNU

23 Subat 1995 tarihinde TBMM’de kabul edilen 4077 Sayili “Tüketicinin Korunmasi Hakkindaki Kanun”, ekonominin gereklerine ve kamu yararina uygun olarak, tüketicinin saglik ve güvenligi ile ekonomik çikarlarini koruyucu, aydinlatici, egitici, zararlarini tazmin edici, çevresel tehlikelerden korunmasini saglayici önlemler almaya, tüketicilerin kendilerini korumaya yönelik girisimlerini özendirmeye ve bu konudaki politikalarin olusturulmasinda gönüllü örgütlenmeleri desteklemeye iliskin hususlari düzenliyor.

Kanuni Haklarimiz Ayipli Mal ve Hizmet
Ambalajinda, etiketinde, tanitma ve kullanma kilavuzunda belirtilen, satici tarafindan vaat edilen standardinda saptanan nitelige veya miktarina aykiriliklardan, kullanim amaci bakimindan degerini veya beklediginiz yararlari azaltan ya da ortadan kaldiran eksikliklerden birini tasimasi durumunda bu mal veya hizmet ayiplidir. Satin aldiginiz ürün ayipli çiktiginda teslim tarihinden itibaren 15 gün içinde saticiya basvurarak degistirme, bedelinin iadesi, ücretsiz onarimi, ayibin neden oldugu deger kaybinin ürün bedelinden indirimi seçeneklerinden birini talep edebilirsiniz. Satin aldiginiz malin ayibi gizli nitelikte ise hakkinizi aramak için kanuni süre 2 yildir.

Taksitli Satislar
Taksitli satislardan dogan borçlarinizin tamamini veya bir kismini önceden ödeme hakkina sahipsiniz. Bu durumda satici ödenen miktara göre gerekli faiz indirimini yapmakla yükümlüdür. Mal veya hizmetin, satici ile aranizda yazili olarak belirlenen toplam satis fiyati hiçbir sekilde arttirilamaz.

Kampanyali Satislar
Bu tür satislarda ilan ve taahhüt edilen mal veya hizmetle ilgili olarak; teslimatin zamaninda yapilmamasi, fiyat, nitelik ve miktarinda sözlesmeye aykiri davranilmasi gibi durumlarda satici, bayii, acenta, temsilci, imalatçi, üretici, ithalatçi birlikte ve zincirleme olarak sorumludur.

Kapidan Satislar
Saticinin evinize veya isyerinize gelerek yaptigi satistan sonra 7 gün içinde mali hiçbir gerekçe göstermeden reddetme hakkina sahipsiniz. Bu durumda satici, almis oldugu bedeli ve sizi borç altina sokan her türlü belgeyi 10 gün içinde iade etmekle yükümlüdür.

Tüketici Kredisi
Banka ve benzeri finans kuruluslari, tüketiciye sözlesme vermek zorundadir. Sözlesme süresi içinde kredi sartlari tüketici aleyhine degistirilemez. Tüketici, kredisinden dogan borçlarin tamamini veya bir kismini önceden öderse, banka gerekli faiz ve komisyon indirimini yapmakla yükümlüdür.

Indirimli satislar Indirimli satislarda, malin alis veya imalat fiyatiyla indirimli satis fiyatinin da etikette ya da fiyat listelerinde gösterilmesi zorunludur.


Garanti Belgesi
Bakanlikça belirlenen sanayi mallarinin garanti belgesi ile satilmasi zorunludur. Garanti süresi malin teslim tarihinde baslar ve en az 1 yil yildir. Satici, garanti süresi içinde arizalanan mali hiçbir ücret talep etmeden onarma ile yükümlüdür.
Garanti süresi içinde sürekli arizalar nedeniyle maldan yararlanilamamasi durumunda tüketici malin yenisi ile degistirilmesini talep edebilir. Satici bu talebi reddedemez.

Tanitma ve Kullanim Kilavuzu
Bakanlikça belirlenen, gerek yurtiçinde üretilen, gerekse ithal edilen sanayi mallarinin bakim, onarim ve kullanimini belirten Türkçe tanitim ve kullanma kilavuzlariyla birlikte satilmasi zorunludur.

Servis Hizmetleri
Ithalatçi ve imalatçilar, sattiklari sanayi mallari için o malin bakanlikça belirlenen kullanim ömrü süresince bakim, onarim ve servis hizmetlerini yürütecek istasyonlari kurmak ve yeterli teknisyen kadrosuyla yedek parça stogu bulundurmak zorundadir.
Mevzuat geregi sanayi mamülü ithal eden firmalar, yetkili servis kurmak ve bunun için TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi almak mecburiyetindedir.

Tüketici, magdur olmamak için TSE Hizmet Yeterlilik Belgeli yetkili servisleri tercih etmeli ve gerektiginde servislerden yetkili olup olmadiklarina dair belge / kimlik istemelidir.

BIR SORUNLA KARSILASTIGINIZDA NE YAPMALISINIZ?

Tüketicinin Korunmasi Hakkindaki Kanunun 22. maddesi geregi her il ve ilçe merkezinde Tüketici Sorunlari Hakem Heyetleri kurulmustur. Bu heyetler, tüketiciler ile saticilar arasinda ayipli mal ve hizmetlerden dogan anlasmazliklara bakmakla görevli ve yetkilidir. Herhangi bir sorunla karsilastiginizda, mal veya hizmeti satin aldiginiz saticinin bulundugu ilçedeki Tüketici Sorunlari Hakem Heyeti’ne basvurabilirsiniz.

Kapidan satislardaki anlasmazliklarda ise tüketicinin bulundugu yerdeki Hakem Heyeti’ne basvurulur. Tüketici Sorunlari Hakem Heyetleri basvurunuzu en geç 1 ay içinde ücretsiz olarak degerlendirir ve karara baglar.

Tüketici Sorunlari Hakem Heyetleri’nin verecegi kararlar Tüketici Mahkemeleri’nde kanit olarak ileri sürülebilir. Uyusmazlik konusu mal veya hizmet bedeli bes Milyon TL’yi asmiyorsa, Hakem Heyetlerince verilmis bir karar olmadan Tüketici Mahkemelerine basvurulamaz.

STANDARDIZASYON

Herhangi bir faaliyette bulunan bütün taraflarin katki ve isbirligi ile ekonomik bir fayda saglamak üzere belirli kurallar koyma ve bu kurallari uygulama islemine standardizasyon denir. Standardizasyon çalismasi sonucunda ortaya çikan belge, döküman ve esere ise standart adi verilir. Yalnizca Türk Standartlari tarafindan kabul edilen standartlar, Türk Standardi’dir.
Üreticiye Faydalari
- Üretimin belirli plan ve programlara göre yapilmasina yardimci olur.
- Uygun kalite ve seri imalata imkan saglar.
- Kayip ve artiklar en az seviyeye iner.
- Verimliligi ve hasilati arttirir.
- Depolamayi ve tasimayi kolaylastirir, stoklarin azalmasini saglar.
- Maliyeti düsürür.
Ekonomiye Faydalari
- Kaliteyi tesvik eder, kalite seviyesi düsük üretimle meydana gelecek emek, zaman ve hammadde israfini ortadan kaldirir.
- Sanayiyi belirli hedeflere yöneltir. Üretimde kalitenin gelismesine yardimci olur.
- Ekonomide arz ve talebin dengelenmesine yardim eder.
- Yanlis anlamalari ve anlasmazliklari ortadan kaldirir.
- Ihracatta ve ithalatta üstünlük saglar.
- Yan sanayi dallarinin kurulmasini ve gelismesini saglar.
- Rekabeti gelistirir.
- Kötü mali piyasadan kovar.
Tüketiciye Faydalari
- Can ve mal güvenligini korur.
- Karsilastirma ve seçim kolayligi saglar.,
- Fiyat ve kalite yönünden aldanmalari önler.
- Ucuzluga yol açar.
- Ruh sagligini korur, stresi önler.
- Tüketicinin bilinçlenmesinde etkin rol oynar.
Isaretleri Taniyor musunuz?
TSE markasi bir ürünün üzerinde veya ambalajinda TSE markasi varsa, o ürün ilgili Türk Standardi’na uygun olarak üretilip piyasaya sunulmustur.

TSEK Markasi
TSEK markasi, henüz Türk Standardi hazirlanmamis mallarin üzerinde veya ambalajinda bulunur. Bu ürünlerin ululslararasi veya diger ülkelerin standartlarina ya da Türk Standartlari Enstitüsü tarafindan kabul edilen teknik özelliklere uygun olarak üretilip piyasaya sunuldugunu gösterir.

TS Isareti
TS isareti yaninda yer alan sayi (örnegin: TS4600), o ürünün TSE tarafindan belgelendirildigi anlamina gelmez. Üretici firmanin, ürününü Türk Standartlari’na uygun olarak ürettigine iliskin beyanidir. TSE tarafindan herhangi bir garanti söz konusu degildir.

Hizmet Yeterlilik Belgesi
Hizmet üreten sektörlerde, isyerleri, kurum veya kuruluslarin verdigi hizmetlerin kalitesinin ve yeterliliginin ilgili Türk Standartlari’na veya belirlenen diger kriterlere uygunlugunu kanitlayan belgedir. Bu belge, tüketiciye verilecek hizmetlerin yani sira o isyerinin mevzuata uygunlugunu, olanaklarinin yeterliligini gösterir.

Çevre Yönetim Sistem Belgesi
Çevre; faaliyet, ürün ve hizmetlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altinda tutmak, çevreyle ilgili icraat ve basarilarin degerlendirilmesi amaciyla çevreye yönetim standartlari, ekonomik ve çevreye yönelik amaçlarina ulasabilmeleri konusunda kuruluslara yardimci olmak için, yönetim gerekleriyle bütünlestirilmis olan etkin bir çevre yönetim sisteminin baslica unsurlarini saglama niyetiyle düzenlenmistir.

BARKOD NEDIR?

Barkod (çizgi kod), basta bakkaliye olmak üzere hemen her türlü malin numaralandirilmasinda kullanilmaktadir. Sistemde, bir üreticinin her bir ürününün belirli bir numarasi vardir. Bu rakamlar, paralel çizgiler ve farkli genislikte bosluklar serisi ile çizgi kod isaretleri olarak genellikle ambalaj üzerine basilir. Sistem, kaynagina ve geldigi yere bakilmaksizin her tür ticari esyanin belirli bir sekilde tanimlanmasini garanti eder. Böylece mallarin serbest dolasimina yardimci olur.

CE Isareti
CE isareti; Avrupa Birligi ülkelerinde mallarin serbest dolasiminin gerçeklesmesi amaciyla Yeni Yaklasim Direktifleri ve Küresel Yaklasim Politikalari çerçevesinde 1989 yilindan itibaren ürünlerde yer almaya baslayan resmi bir isarettir ve bütün AB ülkelerinde geçerlidir.
Bu isaret, direktif kapsamindaki mamullerin; kisilerin, hayvanlarin, mallarin güvenligini tehlikeye sokmadiginin, çevreye zarar vermediginin ve tüketiciyi korudugunun üretici tarafindan beyan edildigini belirtir.
CE isareti kesinlikle bir kalite markasi degildir. TSE veya TSEK markasi yerine kullanilamaz.


KALITE NEDIR?
Kalite, bir ürün veya hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçlari karsilama kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamidir.
Bir ülkenin kalkinmislik düzeyinin en inandirici kaniti, kuskusuz ürettigi mal ve hizmetin kalitesidir. Birçok farkli tanimi buluna kalite, TS-EN-ISO 9000 Kalite Standartlari Serisi’nde “Amaca uygunluk ve kullanimda güvenlik” seklinde tanimlanmistir.
ISO 9000 Nedir?
Kalite konusunda ülkemizde ulusal ve uluslararasi kuruluslar faaliyet göstermektedir. Bunlar basta ISO 9000 ve Toplam Kalite Yönetimi olmak üzere kalite ve ilgili konularda egitim, danismanlik ve ISO 9000 Kalite Sistem Belgelendirmesi hizmetleri vermektedir. ISO 9000 Standardi, 1987 yilinda Uluslararasi Standart Kurulusu’nca (ISO), uluslararasi standart olarak onaylayip yayinlanan ve halen AT ülkelerinde uygulanmakta olan bir Uluslararasi Kalite Standartlari Serisi’dir.


ISO 9000 Standartlari Serisi
- TS-EN-ISO 9000-1 : Kalite Yönetimi ve Kalite Güvencesi Standartlari Kisim 1 – Seçim ve Kullanim Kilavuzu.
- TS-EN-ISO 9000-3 : Kalite Yönetimi ve Kalite Güvencesi Standartlari Kisim 3 – TS-ISO 9001’in yazilim tasarimi, gelistirilmesi, tedariki, yüklenmesi ve bakiminin saglanmasi için uygulama kilavuzu.
- TS-EN-ISO 9000-4 : Kalite Yönetimi ve Kalite Güvencesi Standartlari Kisim 4 – Program yönetimi kilavuzu.
- TS-EN-ISO 9001 : Kalite Sistemleri – Tasarim / gelistirme, üretim, tesis ve serviste kalite güvencesi modeli.
- TS-EN-ISO 9002 : Kalite Sistemleri – Üretim, tesis ve serviste kalite güvencesi modeli.
- TS-EN-ISO 9003 : Kalite Sistemleri – Son muayene ve deneylerde kalite güvencesi modeli.
- TS-EN-ISO 9004-1 : Kalite Yönetimi ve Kalite Sistemi elemanlari Bölüm 1 – Kilavuz.
- TS-EN-ISO 9004-4 : Kalite Yönetimi ve Kalite Sistemi elemanlari Bölüm 4 – Kalite iyilestirme kilavuzu.

Bu standartlar, ürün ve hizmet veren kuruluslar ve onlarin müsterileri tarafindan bir sözlesme sarti olarak veya kurulusta kaliteye önem verildigini ve kalite sartlarinin karsilanabilecegini, müsteriye kanitlayacak kalite sisteminin kurulmasi, yazili hale getirilmesi ve sürekliliginin saglanmasi amaciyla kullanilmaktadir.

 

BASVURABILECEGINIZ TELEFONLAR
Türk Standartlari Enstitüsü (Ankara)
Tel (312) 418 01 41
Faks (312) 425 43 50
Türk Standartlari Enstitüsü (Izmir)
Tel (212) 252 43 10
Faks (212) 249 57 99

Tüm Tüketicileri Koruma Dernegi

Tel (212) 525 68 32

Tüketiciyi Koruma Dernegi

Tel (216) 349 85 10

Tüketiciyi Koruma Dernegi Bodrum Subesi
Tel: (252) 313 18 18

Bodrum Ticaret Odasi
Tel: (252) 316 14 12

Bodrum Belediyesi Halkla Iliskiler Departmani
Tel: (252) 3161009

Mugla Valiligi
Tel: ( 252) 214 31 81